ناوشکن آمریکایی از تنگه تایوان عبور کرد/چین خشمگین شد

یک ناوشکن آمریکایی برای دومین بار از تنگه تایوان عبور کرد و این مساله با محکومیت شدید چین روبرو شده که آن را اقدامی تحریک آمیز می‌خواند.

به گزارش تجارت ایران و چین، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، چین ورود این ناوشکن آمریکایی به نام “یو.اس.اس رالف جانسون” به تنگه تایوان و آب‌های مورد مناقشه را اقدامی تحریک آمیز دانسته است.

بیشتر بخوانید:

مجلس نمایندگان آمریکا امروز لایحه رقابت با چین را به رای می‌گذارد

یورش 10 هواپیمای نظامی چین به منطقه پدافندی تایوان

طبق گزارشی که در خبرگزاری ایسنا منتشر شده است، سخنگوی یگان هفتم نیروی دریایی آمریکا در واکنش به این موضع‌گیری دولت پکن گفت: عبور این ناو یک اقدام معمول بوده است. این ناو در حال عبور از یک کریدور در تنگه است که فراتر از دریای سرزمینی هر کشور ساحلی است.

وی ادامه داد: عبور کشتی از طریق تنگه تایوان نشان دهنده تعهد ایالات متحده به منطقه هند- پاسیفیک آزاد و باز است. ارتش آمریکا در هر منطقه‌ای که قوانین بین المللی اجازه‌اش را داده، پرواز می‌کند، دریانوردی دارد و دست به عملیات می‌زند.

سال گذشته میلادی ناوهای آمریکایی به صورت منظم از طریق تنگه تایوان عبور و مرور داشتند به طوریکه هر ماه تقریبا یک عبور و مرور صورت می‌گرفت اما از نوامبر ۲۰۲۱ دیگر چنین تحرکاتی صورت نگرفته بود.

همچنین در پی حمله روسیه به اوکراین، تایوان نیز از بیم داشتن سرنوشتی مشابه از سوی چین در حالت آماده باش بالا قرار گرفته است.

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *