استرالیا: اجازه وجود پایگاه‌های دریایی چین در منطقه‌مان را نمی‌دهیم

نخست وزیر استرالیا مخالفت کامل کشورش با طرح‌های چین برای ایجاد پایگاه نظامی در جزایر سلیمان را ابراز کرد و آن را «خط قرمز» برای کانبرا و متحدانش خواند.

به گزارش تجارت ایران و چین، اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا در بیانیه‌ای که روز یکشنبه توسط شرکت ABC استرالیا منتشر شد، تأیید کرد که همچنان با دولت جزایر سلیمان که اخیراً یک توافقنامه امنیتی با چین منعقد کرده است، در تماس است و موضع کانبرا را در این مورد به آن اطلاع می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

واکنش توام با نگرانی استرالیا به پیمان امنیتی چین با جزایر سلیمان

استرالیا ادعا کرد با حمله روسیه به اوکراین نگاه چین به منطقه هند-اقیانوسیه است

طبق گزارشی که در خبرگزاری ایسنا منتشر شده است، موریسون افزود: این فقط یک نگرانی برای استرالیا نیست، بلکه یک نگرانی مشترک برای استرالیا و دولت‌های منطقه‌ای مانند فیجی و پاپوآ گینه نو است و خط قرمز مشترک ما با نیوزلند و البته ایالات متحده است.

نخست وزیر استرالیا با اشاره به اینکه کشورش با شرکای خود برای «تامین امنیت منطقه» و «پرهیز از هرگونه تاثیر منفی در منطقه کار می کند»، افزود: اجازه ایجاد هیچ پایگاه دریایی ارتش چین در منطقه‌مان را نخواهیم داد.

این در حالی است که دولت موریسون مورد انتقاد شدید مخالفان خود در داخل کشور قرار دارد و آنها آن را متهم می کنند که برای جلوگیری از انعقاد توافقنامه امنیتی فوق الذکر بین چین و جزایر سلیمان اقدام کافی انجام نمی دهد.

 

 

این مقاله رو با بقیه به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *